Booking.com

Relacja: Wiedeń i Bratysława Dzień 4 - Wiedeń – Bratysława – Wiedeń

  • 16/09/2017 05:15

Na czwarty dzień wyjazdu przypadł wyjazd do Bratysławy. Jak się później okazało był on trochę za krótki. Po szybkim śniadaniu w hostelu udałem się na dworzec autobusowy. Znajdował się on około 5min od mojego miejsca noclegu. Do Bratysławy udałem się liniami Slovak Lines, a bilet nabyłem za 1 euro. Autobus wyruszał punktualnie o  godzinie 9:00, a do Bratysławy dotarł o 10:30. Autokar po drodze zatrzymał się na wiedeńskim lotnisku, gdzie zabrał kolejnych pasażerów.
Na zwiedzenie Bratysławy miałem tylko 5,5 godziny, dlatego plan zwiedzania miałem już przygotowany wcześniej. Po wyjściu z autobusu udałem się w stronę Teatru Narodowego, skąd miał odjeżdżać autobus numer 28 (przystanek – Nove SND) w stronę Zamku Devin.
 
teatr narodowy w Bratysławie
Teatr Narodowy w Bratysławie
 
Jadąc autobusem 28 do Zamku Devin musimy wysiąść na przystanku „Strbska” lub „Devin”, skąd musimy dojść kawałek pieszo. Czas dojazdu autobusu to około 23 minuty. Jest także możliwość dojazdu do zamku autobusem numer 29. Odjeżdża on z przystanku „Most SNP” i podjeżdża pod sam zamek. Ceny biletów na autobus: Normalny: 1,8 euro – 30min; 1,4 euro – 15 minut. Bilety ulgowe są z 50% zniżką.
Devin jest zdecydowanie obowiązkowym miejscem na mapie Bratysławy, które trzeba odwiedzić. Z zamku u ujścia Morawy do Dunaja roztacza się piękny widok. Bilety na teren zamku kosztują 5 euro oraz 2,5 euro (ulgowy).
 
Devin
 
Dunaj
 
Devin
 

Zwiedzanie Devin zajęło mi zdecydowanie więcej czasu niż przewidywałem i w centrum Bratysławy znalazłem się chwilę przed godziną 14:00, co oznaczało że zostało mi dokładnie 2 godziny na zwiedzenie centrum. Z zamku wracałem tym razem autobusem 29, dzięki czemu znalazłem się przy moście SNP (inaczej Most UFO). Jest to Most Słowackiego Powstania Narodowego. Na moście został zbudowany „latający spodek”, w którym znajduje się restauracja oraz punkt widokowy (za dodatkową opłatą).

W dalszej wycieczce odwiedzałem kolejne punkty turystyczne kierując się powoli w stronę dworca autobusowego. Po kolei odwiedzałem:

1. Zamek Bratysławski,
 
Zamek w Bratysławie
 
2. Katedra św. Marcina,
 
Katedra św. Marcina w Bratysławie
 
3. Rynek,
 
Rynek w Bratysławie
 
4. Pałac Prymasowski,
 
Pałac Prymasowski Bratysława
 
5. Brama Michalska,
6. Pałac Prezydencki, niestety nie udało mi się odwiedzić ogrodów,
 
Pałac Prezydencki w Bratysławie
 
7.Kościół św. Elżbiety.
 
Kościół św. Elżbiety
 
Niestety w szybkim tempie zwiedzania i krótkim czasie pobytu nie udało mi się odwiedzić ogrodów za Pałacem Prezydenckim oraz wejść na wzgórze Slavin. Żałuje także że nie miałem czasu żeby ze spokojem usiąść sobie na Starym Mieście, gdzie mógłbym chwilę odetchnąć oraz coś zjeść. Są to też powody, dla których chciałbym w przyszłości wrócić do Bratysławy.
Podczas zwiedzania śpieszyłem się na autobus, który odjeżdżał o godzinie 16:00, ponieważ już wcześniej miałem zakupiony bilet. Ponownie w atrakcyjnej cenie 1 euro. O 17:30 znalazłem się we Wiedniu, ale nie był to dla mnie koniec dnia, ponieważ miałem jeszcze w planach odwiedzić stadion Ernsta Happela oraz Prater. Jak postanowiłem tak zrobiłem i po krótkim odpoczynku wyruszyłem ma wieczorny spacer.
 
Prater
Prater
 
Prater
Prater
 
Dalszy część podróży znajdziesz:
 
Jeżeli zainteresowała Cię moja strona i chciałbyś wspomóc działanie strony oraz moje podróże, możesz tego dokonać przez paypal: 
paypal