Booking.com

Relacja: Wiedeń i Bratysława, Dzień 2 - Wiedeń

  • 02/08/2017 05:00

Po wyjściu z autobusu znalazłem się na dworcu „Wiedeń, Stadion Center”. Znajduje się on tuż przy stadionie Ernst-Happel’a.  Mając już zaplanowany dzień, chciałem jak najszybciej udać się do hotelu, gdzie mógłbym zostawić bagaż. Wiedeń ma dobrze rozbudowaną siatkę komunikacyjną, dlatego bardzo szybko znalazłem się w moim pierwszym hotelu. Przed wejściem do metra zakupiłem bilet na komunikacje miejską na 72h za 16,5 euro. Pomimo wysokiej ceny warto nabyć taki bilet, aby swobodnie poruszać się po mieście. Lepszą opcją jest zakup biletu tygodniowego za 16,5 euro, z tym że bilet obowiązuje tylko i wyłącznie od poniedziałku do poniedziałku.
Hotel, w którym spędziłem pierwszą noc (Azimut Hotel Vienna) znajdował się zaraz obok dworca kolejowego. Dlaczego ten hotel? Czynników było kilka: bliskość hotelu w którym nocowałem kolejne dwa noclegi, dobre opinie oraz cena. Niestety tak jak się spodziewałem o godzinie 9:30 nie mogłem się jeszcze dostać do mojego pokoju (zameldowanie dopiero od godziny 15:00). W tym momencie załatwiłem wszystkie formalności w hotelu, tak aby wieczorem po całodziennym zwiedzaniu odebrać tylko klucz. Nie było także problemu, aby zostawić bagaż na recepcji.
W tym dniu miałem zaplanowane zwiedzenie: Pałacu Schonbrunn oraz Muzeum Mebli (Hofmobiliendepot). Po dotarciu do pałacu w deszczowej atmosferze, chciałem jak najszybciej znaleźć się w środku abym mógł przeczekać opady i zwiedzić wnętrza Schonbrunn. Musiałem najpierw odczekać swój czas w kolejce po bilety. W Schonbrunn jest możliwość ustawienia się do dwóch kolejek:
  1. Automaty biletowe (ograniczona możliwość wyboru biletów),
  2. Tradycyjna kolejka do okienka.
Pierwsza kolejka była trochę krótsza, ale mimo wszystko chciałem ustawić się do tradycyjnej kolejki ze względu na zakup biletu łączonego (Sisi Ticket). Umożliwia on wejście do: Pałac Schonbrunn (40 pokoi), Muzeum Mebli oraz do pałacu Hofburg. Cena biletu to 29,9 euro (studencki 27 euro). Bilet studencki obowiązuje do 25 roku życia.
 
Pałac Schönbrunn
Pałac Schönbrunn
 
Po zakupie biletu należy zostawić plecaki i parasole w szatani i dopiero udać się w stronę wejścia do pałacu. Przy wejściu otrzymujemy audioprzewodnik. Jest możliwość wyboru kilkunastu języków, w tym także języka polskiego. Zwiedzenie 40 pokoi zajmuje około 1-1,5 godziny, a w środku nie można robić zdjęć ani filmować. Sam pałac zrobił na mnie ogromne wrażenie i każda osoba będąca we Wiedniu musi koniecznie odwiedzić to miejsce. Po zwiedzeniu pałacu przyszedł czas na odwiedzenie ogrodów oraz Glorietty, które znajdują się za pałacem. Nie wiem czy wstęp do ogrodów był płatny, ale po lewej stronie od pałacu było wejście, gdzie nikt nie sprawdzał żadnych biletów. Teren ogrodów jest ogromny, dlatego warto poświęcić dodatkową godzinę na ich obejście oraz porobienie pamiątkowych zdjęć. Na końcu ogrodów znajduje się Glorietta, z której można podziwiać widoki, które na pewno długo się zapamięta.
 
Ogród Schönbrunn
Ogród Schönbrunn
 
Glorieta
Glorieta
 
Po obejściu całego terenu Pałacu Schonbrunn miałem zaplanowane jeszcze odwiedzenie Muzeum Mebli. W Hofmobiliendepot podobnie jak w Schonbrunn otrzymujemy audioguide, tym razem nie ma możliwości wyboru języka polskiego. Samo muzeum było dla mnie mało interesujące. Znajduje się tam bardzo wiele mebli, które co chwile się powtarzają. Widząc że muzeum mnie nie zainteresowało postanowiłem je zwiedzić w trybie ekspresowym słuchając z przewodnika rzeczy, które wydawały mi się ciekawe. Gdybym nie miał możliwości wejścia do tego muzeum w ramach biletu „Sisi Ticket” na pewno żałowałbym zakupionego biletu.
Po trudnej nocy oraz odwiedzeniu miejsc zaplanowanych na ten dzień postanowiłem udać się do hotelu, gdzie mogłem skorzystać z łazienki oraz odpocząć.
Po południowym odpoczynku stwierdziłem że warto jeszcze odwiedzić miasto po zmroku. Tak naprawdę chodziłem na chybił trafił, co miało swój urok gubiąc się w ciemnych uliczkach Wiednia. Trafiłem między innymi pod Ratusz, Hofburg oraz Katedrę.
 
Wiedeń po zmrokuWiedeń nocą
 
 
Dalszy część podróży znajdziesz:
 
Jeżeli zainteresowała Cię moja strona i chciałbyś wspomóc działanie strony oraz moje podróże, możesz tego dokonać przez paypal: 
paypal